» Archív - Krst znak Kristovho..
Krst, znak Kristovho umučenia

Z Jeruzalemských katechéz

(Cat. 20, Mystagogica 2, 4-6: PG 33, 1079-1082)

Krst, znak Kristovho umučenia

Priviedli vás k svätému prameňu Božieho krstu ako Krista z kríža k neďalekému hrobu.
Každého sa opýtali, či verí v meno Otca i Syna i Ducha Svätého. Zložili ste spasiteľné vyznanie, tri razy ste boli ponorení do vody a opäť ste sa vynorili, a tým ste obrazne, symbolicky naznačili, že Kristus bol tri dni pochovaný.

Lebo ako náš Spasiteľ pobudol tri dni a tri noci v útrobách zeme, tak ste aj vy prvým vynorením napodobnili Kristov prvý deň v zemi a ponorením noc.

Veď ako ten, kto sa nachádza v noci, nevidí nič, a ten, kto vo dne, pohybuje sa vo svetle; tak ste ani vy pri ponorení nič nevideli ako v noci, pri vynorení ste boli zasa ako vo dne. V tej istej chvíli ste zomreli aj ste sa narodili a tá spasiteľná voda sa vám stala hrobom aj matkou.

A to, čo Šalamún povedal v inej súvislosti, veľmi dobre sa hodí aj na vás.
On povedal: „Je čas rodiť a čas zomrieť.“ Ale o vás to platí obrátene: Je čas zomrieť a čas narodiť sa. Jeden čas, a spôsobuje oboje, takže chvíľa vašej smrti je súčasne chvíľou vášho narodenia.

Zdroj obrázku : www.farnost-svit.webnode.sk

NzE4MGZkM