Farnosť Nová Ves nad Váhom     

Menu


» Archív - Apokalypsa ?

Apokalypsa?

 

Austrálsky dokumentárny film Apokalypsa pred pár rokmi riadne zatriasol ľuďmi. Veľa sa potom hovorilo  rôznych katastrofických scenároch, o Mayskom kalendári i o biblických víziách konca sveta. V poslednej dobe tieto obavy zosilneli. Držte sa! Čaká nás predsa 23.december 2012!

Jedno mi však v tom filme chýbalo: ak teda má byť koniec sveta alebo niektorej jeho časti, čo mám robiť?  Prestať pracovať, lebo aj tak všetko skončí? Stavať si atómový kryt?   Predať všetko?  Odsťahovať sa na bezpečnejšie miesto? Rýchlo si užívať?  Alebo myslieť na to, čo bude po tom „konci“?   Nebola tam ani zmienka, že človek má nesmrteľnú dušu, že sa má pripraviť pokáním a mravnou zmenou života, že Boh ho bude súdiť a po smrti to podstatné len začína ...

Kresťanská náuka o posledných veciach (smrť, Boží súd, nebo, peklo, očistec ) sa nazýva eschatológia. Dnešné evanjelium ponúka Kristov pohľad na „koniec“. Hovorí  o dvoch koncoch: o tom všeobecnom, ktorý sa týka celého sveta - o apokalyptických otrasoch vesmíru, o súžení kresťanov a prenasledovaní, o víťaznom druhom príchode Ježiša Krista v sláve (tzv.parúzia) ako aj o konečnej odmene spravodlivých. Ale nepriamo hovorí aj o tom osobnom konci môjho „osobného vesmíru“, ktorý nastáva vo chvíli mojej smrti. Pánovi tu ale nešlo o to - vyvolať senzáciu alebo zvýšiť našu hladinu adrenalínu. On nás povzbudzuje k duchovnej bdelosti a pripravenosti predstúpiť pred Boha s pokojom i dnes. Mať srdce slobodné od zla, hriechu. Kajať sa. Ide o našu večnosť a trvalé šťastie. Ide o všetko!

Sympatická je príhoda zo života sv. Karola Boromejského:

Tento milánsky arcibiskup a kardinál oddychoval so skupinou priateľov hrou gulečníka či biliardu. Vtom ktosi zahlásil: „Čo by ste urobili, keby sme o polhodiny mali zomrieť?!“  Nastala vzrušená debata:  „Ja by som hneď išiel napísať svoj testament“ vravel prvý. „ A ja by som sa rýchlo išiel rozlúčiť s rodinou“ povedal druhý. „No ja by som rýchle ľutoval hriechy a okamžite bežal na spoveď za prvým kňazom“  uisťoval iný.  Len svätec, Karol Borromeo, mlčal. Naliehali na neho: „A ty? Čo by si ty urobil?“  A Karol s pokojom odvetil: „Ja? Pokračoval by som v hre ...!“

Bol tento svätec nejaký ignorant? J Zaiste nie. Len bol pripravený. A ja, dnes, som na tom ako???

 

 

Blažej Čaputa, farár

YjdiM2Y3Y