Farnosť Nová Ves nad Váhom     

Menu


» Archiv-O pokore
O pokore

Viedenský kardinál Christoph Schönborn prisľúbil novinárom interview. Reflektory osvetľovali konferenčný stolík plný mikrofónov, kameramani a fotografi tvrdo bojovali o čo najlepšie miesto. Salón napĺňalo napäté očakávanie, objektívy boli nasmerované na dvere kardinálovej pracovne.

Tí najprestížnejší vpredu si ani nevšimli, že kardinál potichu vstúpil inými dverami a už niekoľko minút sa rozprával s najskromnejšími, čo stáli vzadu.

Lekcia i výstižná ilustrácia evanjelia 22. nedele v Cezročnom období.

Boj o prvé miesta na hostine, kam pozvali aj Ježiša, sa stal preňho príležitosťou hovoriť o inej hostine, tej v Božom kráľovstve, na ktorú nemožno vstúpiť inak než cez pokoru.

Preto povedal podobenstvo. Nechcel ním dávať lekciu spoločenského správania. To by bol dvojnásobný farizej, radiť vzácnemu človeku ostentatívne si sadnúť dozadu a potom sa nechať slávnostne priviesť na prvé miesto.

Skutočnú pokoru možno chápať len očami viery a lásky. Svätý Tomáš hovorí, že pokora je pravda o sebe.

 

Marián Gavenda

"Krása ukrytá v skromnosti"  - autor fotografie: IV

NDg3ZTB