Farnosť Nová Ves nad Váhom     

Menu


» Archív - Ochladzuje sa ?

Ochladzuje sa?

Obraz sv Martina v starom kostole v Novej Vsi nad Váhom

Zozimilo sa. Jednak v prírode, veď Martin chodieva  často „na bielom koni“. Ale aj v spoločnosti sa ochladzuje. Pozorujeme, že chladnú vzťahy v rodinách, vzájomná láska a úcta na verejnosti, vládne napätie a egoistický trend v mnohých oblastiach života. Diagnóza znie: Chladnú teda srdcia ľudí!

Do tejto mrazivej spoločenskej klímy sála však dnes hrejivý plameň. Náš patrón sv. Martin, biskup z Tours, nás svojim príkladom učí mať otvorené, vrelé srdce pre tých, čo sú  núdzi. Najčastejšie je zobrazovaný, ako sa delí o svoj vojenský plášť s polonahým uzimeným žobrákom. Po tomto skutku milosrdnej lásky Martin v nočnom sne videl Krista, zahaleného do polovice darovaného plášťa.

Je to v podstate také jednoduché, až je to neuveriteľné! Ježiš sa identifikuje s tými najbiednejšími, s ľuďmi na okraji spoločnosti. „Čokoľvek ste urobili jednému z týchto mojich najmenších bratov, mne ste urobili.“ V osamelých, smutných, dezorientovaných a pohansky vychovaných čaká na našu lásku. Trasie sa chladom v anonymite vzťahov postmodernej spoločnosti. Žobre o naše milosrdenstvo a súcit v duchovných žobrákoch hypertechnickej doby.

Ale verím skutočne v túto formu Ježišovej prítomnosti vo svete? Nájde dnes vo mne trpiaci Kristus kúsok Martinovho srdca?

Blažej Čaputa, farár

NjU1OWUzYz