Farnosť Nová Ves nad Váhom     

Menu


» Archív - Čím začať ?

Čím začať?

                                                                

 V prístave stavali most. Keď technici hľadali miesto pre základ mostového piliera, objavili hlboko v bahne starú potopenú loď plnú tehál a kamenia. Napriek všetkým pokusom skúsených odborníkov loď ostávala stále v bahne. Mladý inžinier, ktorého si nikto predtým ani nevšimol,  dostal nápad. Nechal priviesť niekoľko lodí a pokiaľ bol stav vody nízky, pripútal ich k potopenému vraku. Potom čakali. Blížil sa príliv a voda stále stúpala a s ňou i lode. Reťaze sa napli a stará potopená loď  za ohromného praskotu sa uvoľnila z mnohoročného väzenia v bahne. Čo nedokázali ľudia svojou silou, to urobil príliv. 

Nepodobáš sa aj ty tej starej potopenej lodi? Nežiješ v zajatí zlých zvykov, opakujúcich sa chýb a hriechov, zaborený ako v bahne vo svojich predstavách a malomyseľnosti, znechutený neúspechmi? Na dne, strhnutý kameňmi hriechov? Uver, že je tu riešenie. Sám to iste nezvládneš, ale je tu Ježiš Kristus, inžinier tvojej duše, náš Stvoriteľ. On ti dá silu k premene života. Ale ty sa musíš preňho vážne rozhodnúť! Vydať mu svoj život! Ukázať tie rany, slabiny. On ťa vytrhne z dna na vzduch, na svetlo. On je mocný i milosrdný. Urob to úprimnou svätou spoveďou alebo na kolenách v modlitbe, v kútiku tvojej izby.    Kajúcnici sa pýtali Jána Krstiteľa: A čo máme robiť my?  Túžili po konkrétnosti.

Ak nevieš, s ktorou chybou začať, začni aspoň s jednou, tou, ktorá ťa najviac páli. Len proste začať. Modlitba, živý kontakt s Bohom, ktorý ma dvíha a dáva mi silu a práca na sebe, to nech napĺňa advent. Mať čisté srdce, plné Boha a ochotu naprávať svoj život - toto je podmienka pravej vianočnej radosti.

                                                                                                                       Blažej Čaputa, farár

ODkyY