Farnosť Nová Ves nad Váhom

Farské oznamy

Týždeň od 29.06.2020 do 05.07.2020

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Biskupi zrušili dišpenz od povinnej účasti na nedeľných svätých omšiach
P:3, 17. 06. 2020 11:00, DOM

Donovaly 17. júna (TK KBS) Slovenskí biskupi sa v dňoch 16. a 17. júna 2020 zúčastnili na 96. plenárnom zasadaní Konferencie biskupov Slovenska (KBS) na Donovaloch. Na zasadnutí sa zúčastnil apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Giacomo Guido Ottonello a novovymenovaný pomocný spišský biskup Mons. Ján Kuboš.

Slovenskí biskupi v prítomnosti apoštolského nuncia zhodnotili opatrenia, ktoré boli pre Cirkev i spoločnosť spojené s úsilím zastaviť šírenie koronavírusu. Vyjadrili vďačnosť veriacim za trpezlivé prijatie a dodržanie výnimočných nariadení, ktoré v našej skúsenosti nemali obdobu.

Vzhľadom na pokračujúce uvoľnenia biskupi rozhodli o odvolaní všeobecného dišpenzu od povinnej účasti veriacich na nedeľných a sviatočných bohoslužbách k 17. júnu 2020. Virtuálne spoločenstvo a sledovanie prenosov, ktoré sa ukázalo ako veľmi užitočný prostriedok vo výnimočnom stave, samozrejme nemôže trvalo nahradiť živé spoločenstvo stretávajúce sa pri modlitbe a sláveniach.

Bezpochyby zostávajú v platnosti výnimky z povinnej účasti pre tých, ktorí sú chorí, musia zostať v karanténe alebo pociťujú vážnu fyzickú či morálnu prekážku (napríklad veľkú obavu kvôli iným chronickým ochoreniam, pooperačným stavom, atď.). Ohľadom uvoľňovania ďalších opatrení KBS vedie komunikáciu s členmi vedeckých konzílií. Aktuálne informácie v tomto ohľade bude prinášať Tlačová kancelária KBS.

Kým platia krízové hygienické opatrenia, zostáva platné dovolenie prijímať na ruku, o ktorom biskupi rozhodli pre čas núdze, kvôli ochrane zdravia a života.

Biskupi vo svojom spoločenstve privítali novovymenovaného pomocného spišského biskupa, Mons. Jána Kuboša, ktorý prijme biskupskú vysviacku 24. júna 2020 v Katedrále sv. Martina na Spišskej Kapitule. Novovymenovanému biskupovi vyprosujú štedré Božie požehnanie a veriacich prosia o modlitby za neho.

KBS si vypočula správu o činnosti Katolíckeho biblického diela, ktoré predstavilo aplikáciu Rok Božieho Slova a projekt Liturgických čítaní. Tieto projekty KBS ponúkne do pozornosti všetkým veriacim. Rada pre mládež a univerzity KBS navrhla plénu zmenu termínu Národného stretnutia mládeže, ktoré bolo pôvodne ohlásené na rok 2021. Plénum rozhodlo o preložení stretnutia na rok 2022.

KBS v čase koronakrízy poskytla finančný dar Konferencii biskupov Talianska, a to vo výške 200 000 Euro pre pomoc najviac zasiahnutým oblastiam. Plénum KBS tiež schválilo 5 000 Euro na podporu žiadosti albánskej cirkvi, ktorá sa snaží obnoviť významný starobylú katolícku svätyňu v Deje, zničenú v časoch komunistického prenasledovania.

Z pléna KBS zároveň vzišlo spoločné poďakovanie za modlitby a obety v čase koronakrízy, ako aj stanovisko k otázke voľnej nedele.

. Treba si tiež vypnúť mobil, GPS a iné zariadenia s anténou a dať ich do stredu batoha.
Modlitba emeritného pápeža Benedikta XVI. určená výhradne
pre rok sv. Martina:
„Láska ťa viedla k viere, a viera bola neustále vyjadrená v láske. Pomôž aj
nám, aby sme sa stali milujúcimi ľuďmi a aby sme tak mohli nájsť Krista.
Na verejnú zbierku Dobrá novina možno prispieť celoročne na číslo účtu: SK7711000000002940457894, Swift TATRSKBX, do konca januára 2017 aj darcovskou SMS v hodnote 2 EUR s textom DMS DOBRANOVINA na číslo 877 alebo online príspevkom na www.dobranovina.sk
Sv. Martin z Tours sa správne nazýva otcom chudobných,“ píše v liste Svätý Otec. Už ako pohan „sa správal ako kandidát na krst vďaka svojím skutkom lásky: pomáhal chorým, nešťastným, dával jesť hladným, zaodieval nahých, z vojenského platu si nič nenechával pre seba, len toľko, čo potreboval na každodennú obživu. Už vtedy nebol hluchý voči zásadám evanjelia a nestaral sa o zajtrajšok“ (Sulpicio Severo, Život sv. Martina, 2,8).
Svätý Martin Tourský je jedným z najznámejších a najpopulárnejších svätcov Katolíckej cirkvi. Bol synom pohanského rímskeho dôstojníka, neskôr sa stal mníchom a potom biskupom v Tours. Pápež František vo svojom liste pripomína, ako sv. Martin pri vstupnej bráne do mesta Amiens stretol nahého chudobného, ktorý márne prosil ľudí, aby sa nad ním zmilovali. Obraz „vojaka na koni“, ktorý svojim mečom rozdeľuje svoj plášť a jednu časť dáva chudobnému, je známy na celom svete. Svätý Otec častokrát obdarúva hlavy štátov a vysokých politických predstaviteľov, ktorých prijíma na súkromných audienciách, práve medailou s týmto obrazom. Gesto svätca im má pripomenúť nevyhnutnosť chrániť práva a dôstojnosť chudobných.
„Martin, ktorý sa obrátil na kresťanstvo,“ píše na záver listu pápež František, sa stáva „neúnavným Kristovým vojakom“ ohlasujúc a svedčiac tak o evanjeliu v mnohých európskych krajinách. Svätý Otec verím, že oslavy výročia narodenia sv. Martina Tourského napomôžu evanjelizácii „starého kontinentu“ a väčšiemu záujmu o chudobných.
V Spišskej diecéze  ohlásili Jubilejný rok sv. Martina. Ten sa začne v piatok  11. novembra. Informáciu o jubilejnom roku zverejnili počas celodiecéznych kňazských rekolekcií v Katedrále sv. Martina v Spišskej Kapitule. Zúčastnilo sa na nej okolo 290 kňazov.
V novembri 2016 si pripomíname 1700 rokov od jeho narodenia a o rok, v novembri 2017, zas 1620 rokov od smrti tohto vynikajúceho svätca.
Nadväzujúc na slávenie celocirkevného mimoriadneho Svätého roku milosrdenstva, počnúc dňom 11. novembra 2016 až do 11. novembra 2017 budeme celý tento rok prežívať ako Jubilejný rok sv. Martina (spišská diecéza), ktorý sa vo svojom živote vyznamenal mimoriadnou horlivosťou za prehĺbenie duchovného života veriacich, obdivuhodným úsilím o budovanie farských spoločenstiev v jeho diecéze Tours v Galii   a skutkami milosrdenstva.
N2JkNmUxM